Sıcak Asitlenmiş Sac

Sıcak Asitlenmiş Sac

Sıcak asitlenmiş sac, sac yüzeyinde oluşan tuval diğer adıyla oksitin, sülfürik asit ya da hidrolik asit banyolarından geçirildikten sonra temizlenmesi ve yeniden oksidasyonun önüne geçilmesi için de koruyucu bir yağ ile yağlanması işlemidir.

Bu şekilde asit ile  temizlenen sac olarak isimlendirilen ürün bir rulo şeklinde ya da talep doğrultusunda dilinmiş ve boyası kesilmiş olarak kullanıcılara sevk edilir.

Sıcak olarak haddelenip asitlenmiş olan çelik ürün, sıcak bir şekilde haddelenmiş sac yüzeyinde görülen tufal tabakanın sürekli bir şekilde hidroklorik asit yoluyla temizlenmesi sonucu elde edilir. Bu aşama sonrasında yüzeyde bulunan asit şu yardımıyla durulanır ve söz konusu ürün koruyucu bir yağ ile yağlanıp hazır hale getirilir. Bu anlamda asitlenmiş çelik ürün mekanik özellikleri yönünden genel olarak sıcak olarak haddelenmiş bir ürün ile aynıdır diyebiliriz. Peki sıcak asitlenmiş sac daha çok hangi alanlarda kullanılır? Bu sorunun cevabını da bu başlık altında bulacaksınız.

Sıcak Asitlenmiş Sac Kullanım Alanları

Sıcak haddelenmiş olan saclar yüzeylerinde bulunan tufal sebebiyle her zaman kullanıma uygun değildir. Bu yüzden sıcak haddelenip asitlenmiş ve yağlanmış olan saclar daha kaliteli olduğundan daha çok tercih edilir. Peki sıcak asitlenmiş sac hangi alanlarda kullanılır? Sıcak asitlenmiş sac daha çok aşağıda saydığımız alanlarda kullanılmaktadır:

  • Çekme, derin çekme ve bükme gibi şekillendirme işlemlerinde kaliteli yapısı sebebiyle sıcak asitlenmiş sac kullanılır. Bu ürün hassas bir yüzey kalitesi beklentisine sahip değildir. Ancak mukavemet, sıvanabilirlik ve rijitlik gerektiren bütün uygulamalar sırasında kullanılabilir.
  • Özellikle otomotiv yan sanayi ve makine imalat sektöründe yüzey kısmı asit ile temizlenmiş sac kullanılır. Bu sacların yüzeyi asit ile temizlendiğinden makine imalatı sonrasına kıyasla daha ekonomik ve daha kolay olduğundan üreticiler daha çok asit ile yüzeyi temizlenmiş olan bu malzemeyi tercih etmektedir
  • Soğuk bir şekillendirme için uygun, yüksek mukavemet özelliğine sahip çelikler, yüksek darbe, yüksek mukavemet ve yorulma karşısında dayanç gerektiren ve şekillendirebilme özelliği gereken bütün uygulamalar için kullanılabilir
  • LPG tüp imalatı ve boru profil imalatı sırasında da sıcak asitlenmiş sac kullanılır.

Demir Çelik Metal