Boyalı Sac

Boyalı Sac

Boyalı sac etkili bir şekilde, farklı alanlarda kullanılır. Boyalı sacın çok sık tercih edilme sebebi sahip olduğu özelliklerdir.

Soğuk olarak haddelenip sac haline getirilmiş olan ürünler galvaniz ile kaplanır ve polyester tür boya ile renklendirilir. Bu işleme boyalı sac denir. Bu üretim sürecinde polyester boya dışında bazen poliüretan, PVDF ve plastisol gibi başka boya kaliteleri de kullanılır.

Çelik gibi alaşımlar şekillendirilirken kullanılan farklı yöntemler de vardır. Ama soğuk haddeleme yöntemi özellikle yüzey kalitesi yönünden ön plana çıkar. Soğuk haddeleme sonucu elde edilmiş olan saclar direk kullanılabilir veya farklı işlemlerden geçirilebilir. Özellikle korozyon riskinden tamamen emin olmak adına yapılan galvaniz kaplama çok sık başvurulan işlemlerden biridir. Bununla birlikte farklı renklere boyama işlemi estetik kaygısı konusunda da çözüm olmaktadır. İşte saydığımız tüm bu işlemler sonucunda elde edilen ürüne boyalı sac denir.

Boyalı sac kullanım alanı günümüzde giderek artmaktadır. Kolay kullanım özelliği, kısa sürede istenilen sonuca ulaşılabilmesi bu boyalı saclara olan ilgiyi arttırmaktadır.

Boyalı Sac Özellikleri

Boyalı sac özelliklerine bakacak olursak sacın meydana geldiği alaşımın genel özellikleriyle benzemektedir. Bununla birlikte diğer boyalı sac özellikleri şu şekildedir:

  • Korozyona karşı oldukça yüksek bir mukavemet gücü vardır. Bu özelliğini çok uzun süre korur. Böylece sac da korunur ve zarar gelmez.
  • Hem korozyon dayanıklılığının yüksek olması hem de diğer özellikleri sebebiyle uzun ömürlü bir yapısı vardır
  • Farklı renk seçenekleri sunar. Bu durum estetik kaygılar konusunda da çözüm sunar.
  • Ral kodlar sayesinde istenilen renkte üretilebilir. Bu durum da kişiye özel bir kullanım seçeneği sunar
  • Şekillendirilmesi basit bir yapısı vardır
  • Nakliye ve taşıma konusunda alternatiflere açık bir özelliktedir

Genel olarak özellikleri bu şekilde olan bu ürün, piyasada farklı modellerde bulunmaktadır. Boyalı levha, boyalı rulo sac, bant ve trapez gibi farklı şekil ve türlerde sunulan bu ürün ihtiyaca uygun şekilde satın alınabilir.

Boyalı sac imalatı belli standartlar dahilinde yapılan bir süreçtir. Bununla birlikte müşteri talepleri doğrultusunda da üretim yapılması mümkündür.

.

Demir Çelik Metal